09.10.2018

Is Coral a Colour?

Exhibition Organiser :  The Adam Mickiewicz Institute

Curator: Agnieszka Jacobson - Cielecka

Co-organisers: The Regional Museum in Stalowa Wola, The Fise Gallery, The Polish Institute in Budapest

The exhibition will be presented from October 9 to 19 at the Fise Gallery in Budapest, and then from October 25 to 29 at the Designblok in Prague.

More information: www.culture.pl


Image title

Image title

Image title

The curator, Agnieszka Jacobson-Cielecka, attempts to answer the question whether the colours typical for the countries of the region: Czech and Slovak, Hungarian or Polish can be singled out in the design? The exhibition undertakes to determine the colour of the Polish identity and the neighbouring countries. The curator analyses the colours selected for similar items by designers from the Czech Republic, Poland, Slovakia and Hungary such as vases as well as fabric designs. Sets of colours: hues of pink and blue, green and yellow will be created on the basis of the collected objects that appeared in the projects from the Czech Republic, Slovakia, Hungary and Poland.

The curator says that ‘Single colours are easy to determine: green, blue, red. When put together, they cease to be unambiguous, they become a language. Designers asked about their colour decisions shrug their shoulders. They say they choose what is fashionable or what sells. This, however, does not exhaust the topic.  ‘That's why, instead of analysing the choices of designers, the author focuses on countries in her exhibition and adds:  ‘The way we perceive colours and how we use them is influenced by many factors. Light and surroundings. Earth and sky, cities and nature.  Traditionally utilised materials and combinations to which we have become accustomed. Context is meaningful and in this region it is marked by the grey communist aesthetics. However, designers do not refer to tradition or nature. They reach for materials available, choose trendy colours.

Designers from the Czech Republic (Dechem Studio, Milan Pekar, Klara Sumova, Roman Sedina, Vessels Design, Geometr), Hungary (Eszter Soptei, Edina Andrasi, Sara Kele), Slovakia (Michaela Bednarova, Simona Janisova, Linda Vikova) and Poland  (Maria Jeglińska, Monika Patuszyńska, August Studio, Sebastian Pietkiewicz, Agnieszka Bar, Andrzej Mędrek, Alicja Tyburska, Andrzej Bero) participate in the exhibition.

 

29.07.2018

#2 Melivo

2. ročník multimediálnej rezidencie v Schaubmarovom mlyne

Image title

Už túto nedeľu začína v Schaubmarovom mlyne 2. ročník multimediálnej rezidencie Melivo, ktorú pripravujeme spoločne s občianskym združením Denamit.

V nedeľu 29. Júla o 16.00 sa zíde minuloročná zostava rezidentov s tou tohtoročnou. V rámci krátkej intervencie do priestorov Schaubmarovho mlyna a dvora predstavia Michaela Bednárová, Lenka Sršňová, Simona Janišová, Juraj Gábor, Ján Šipöcz a sprostredkovane aj Braňo Matis výstupy z minulého roka. Na stretnutie so zostavou umelcov a dizajnérov vás srdečne pozývame! 

Schaubmarov mlyn je miesto so silným géniom loci a spolu s malokarpatským regiónom pôsobia ako silná inšpirácia. Na 7 dní sa na tomto mieste ocitnú keramičky Linda Viková a Paula Hoššová. Zostavu doplní fotograf Ondrej Rychnavský, grafická dizajnérka a fotografka Ivana Palečková a vizuálny umelec Viliam Slaminka. Cieľom rezidencie Melivo je na ne reagovať a prispieť k vzniku site specific diel, dizajnérskych výstupov alebo kultúrnych projektov v regióne. Niektoré vzniknú priamo na mieste, iné budú dokončené dodatočne a predstavíme ich opäť o rok na začiatku 3. ročníka rezidencie Melivo v lete 2019.


Rezidenti Meliva #2


Paula Hoššová 

Rezidentkou, ktorá je zároveň vystavujúcou autorkou na aktuálnej výstave v Schaubmarovom mlyne Z kruhu von, je Paula Hoššová, absolventka Ateliéru keramiky Doc. Ivice Vidrovej na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Svojimi prácami komentuje viaceré postupy a témy súčasného umenia: princíp rozmnoženiny, sériovosť, civilizačné motívy aj idoly 20. storočia. Veľkorysé možnosti na tvorivých sympóziách (Kalinovo) využíva na tvorbu monumentálnych objektov – keramických malieb. Tie vznikajú prevažne ako výsledok inšpirácie industriálnym prostredím a prostredím krajiny Novohradu.

Image title

Ilúzia hojnosti - Rám ako obraz,poloporcelán


Ivana Palečková 

Ivana Palečková sa narodila sedem dní pred nežnou revolúciou. V roku 2015 ukončila štúdium vizuálnej komunikácie na Vysokej škole výtvarných umení. Aktuálne pracuje ako grafická dizajnérka na voľnej nohe. Venuje sa prevažne tvorbe tlačovín a vizuálnych identít. Okrem grafického dizajnu sa zaujíma o voľnú fotografickú tvorbu. Záujem o fotografiu a dizajn spája v autorských publikáciách. Aktuálne spolu s písmovou dizajnérkou Jitkou Janečkovou dokončuje responzívne digitálne písmo vychádzajúce z legendárnych plastových hračiek – céčok. Žije a tvorí v Bratislave. www.ivanapaleckova.com

Image title

Vizuálna identita Fest Anča 2018_foto Juraj Starovecký


Ondrej Rychnavský

Absolvoval SPŠD v Spišskej Novej Vsi, odbor Propagačné výtvarníctvo. Ďalej študoval učiteľstvo výtvarného umenia na univerzite v PO, kde presedlal z grafického dizajnu na fotografiu. Počas štúdia na vysokej škole začal tvoriť pod pseudonymom Ryon a po ukončení štúdia začal pracovať vo Východoslovenskej galérii ako výstavný technik a fotograf. Vo svojej fotografickej tvorbe sa zo začiatku venoval primárne dokumentu, ktorý momentálne postupne viac strieda za inscenovanú a módnu fotografiu. www.ryon.sk

Image title

Foto kolekcie značky Ushyte.


Viliam Slaminka 

Žije a tvorí v Bratislave. V roku 2010 s titulom Mgr.art. ukončil štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, odbor maľba a iné médiá. Venuje sa ilustrácii a komiksu, pôsobí ako pedagóg na ZUŠ a voľne tvorí vo svojom ateliéri. Jeho práca vychádza predovšetkým z komiksov, filmov a iných oblastí populárnej kultúry. Témy, materiál alebo spôsob prezentácie vždy obsahuje prvok „hry“. www.viliamslaminka.blogspot.com

Image titleHit the orange! 2016. Foto: Katarína Hudačinová


Linda Viková 

Linda Viková je absolventkou ateliéru keramiky a porcelánu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave pod vedením Doc. Ivice Vidrovej. Má za sebou prax a pracovné pobyty v keramickej dielni Margaretenhohe pod vedením keramičky Young-Jae Lee. Linda všetko vlastnoručne realizuje – od idey až po finálnu výrobu vo svojom bratislavskom ateliéri. Venuje sa výhradne úžitkovej tvorbe. Vystavuje doma i v zahraničí. Je autorkou ocenenia OTO a Best Fashion Graduate pre Slovak Fashion Council. V roku 2009 spoluzakladala dizajnérske združenie Denamit a od roku 2010 pedagogicky pôsobí na Základnej umeleckej škole Radlinského v Bratislave. Okrem vlastnej autorskej tvorby sa od roku 2012 so Simonou Janišovou venuje spoluprácii pod značkou si.li. Je jednou z vystavujúcich autoriek na aktuálnej výstave Z kruhu von v Schaubmarovom mlyne. www.lindavikova.com

Image title

Big Round Bowl, kamenina, 2018, foto: Martin Tomečko

 

29.06.2018

100 Rokov Dizajnu

The first exhibition of the Slovak Museum of Design / Slovakia 1918 - 2018

Duration: June 29, 2018 - June 29, 2020
Location: Slovak Museum of Design, Hurban Barracks, Kollárovo námestie 10, Bratislava


Image title

Image title

Happy and proud to be part of the first exposition of the Slovak Muzeum of Design - 100 Years of Design, and my La Piña/jar with lid and Sugar Strawberry/sugar jar are now part of the museums permanent collection. Ceramic departmet curated by Simona Janišová. 

Info v slovenčine: 100rokovdizajnu